کد مطلب : 36994 تاریخ مطلب : 1397/11/16

اهميت صندوق مکانيزه فروش

اقتصاد ايران سالهاست که با تکيه بر منابع فروش نفت خام به حرکت خود ادامه داده است اما ادامه اين مسير نه عقلاني است و نه با منطق اقتصادي سازگاري دارد و بايد به سمتي برويم که هزينه هاي جاري دولت از محل درآمدهاي مالياتي تامين شود.

در اين ميان يکي از ابزارهايي که ميتواند به توسعه نظام مالياتي و تحقق عادلانه درآمدهاي مالياتي منجر شود، سامانه صندوق فروش است که يک سامانه اطلاعاتي دقيق، منسجم و روزآمد براي دستيابي به اطلاعات دقيق و طبقهبندي شده است که دادههاي مربوط به فروش کالا و خدمات را با جزئيات ثبت ميکند.
استفاده از صندوق مکانيزه فروش فرآيند دقيق گردش مالي را مشخص مي کند و ميزان درآمدها نيز به طور شفاف نسبت ماليات ها را تعيين مي کند و با ساماندهي آن هم ماليات هاي مستقيم و هم ماليات هاي غيرمستقيم از جمله ماليات ارزش افزوده به طور دقيق دريافت مي شود. سامانه فروشگاهي يا صندوق فروش ابزاري است که به وسيله آن مبادلات اقتصادي با سرعت و دقت بيشتري انجام مي پذيرد و به دليل سنديت بخشيدن به فعاليت هاي اقتصادي حائز اهميت فراوان است چرا که صدور الکترونيکي صورت حساب فروش (فاکتور) با ايجاد اعتماد و شفاف سازي بيشتر در معاملات، اين امکان را به خريدار و فروشنده مي دهد که بدون هيچ گونه شبهه اي فعاليت هاي اقتصادي خود را انجام دهد و با مشکل مواجه نشود.
همچنين استفاده از صندوق فروش در مبادلات اقتصادي، نقش به سزايي در استفاده بهينه از زمان دارد. همگام بودن قابليت هاي صندوق فروش با نيازهاي روزمره بشري در کنار تمام مزاياي آن موجب شده است تا مردم کشورهاي پيشرفته و همين طور کشورهاي رو به رشد به دليل استفاده نظام مند از وقت و امکانات، نه از روي جبر که از سر رغبت آن را بپذيرند و استفاده از اين ابزار در فرهنگ ايشان جايگاه مناسبي پيدا کند زيرا به خوبي دريافته اند که بهره گيري آنها از دستگاه هاي فروش در کل به نفع جامعه نيز است.
بدون شک با توجه به تلفيق فرهنگ مردم و سامانه هاي فروشگاهي در آينده اي نه چندان دور شاهد شفافيت هاي روز افزون مبادلات اقتصادي خواهيم بود تا جايي که اهميت استفاده از صندوق هاي فروش همپايه استفاده از ساير ابزار الکترونيکي جز لاينفک نياز هاي افراد خواهد شد. امروزه نيز تا حد زيادي شاهد اين موضوع هستيم. هر مشتري به نوبه خود ترجيح مي دهد از جايي اقدام به خريد کند که مجهز به سامانه فروشگاهي باشد و فروشندگان نيز از اين امر آگاه هستند.
نیمتا روزنامه های کثیرالانتشار کشور