کد مطلب : 38247 تاریخ مطلب : 1398/01/28 منبع : خبر گذاري مهر

احتمال عرضه کالاهاي اساسي در بورس کالا

تلاطم در خريد و فروش کالاهاي اساسي سبب شد تا دولت راهکارهاي مختلفي از جمله ارايه کالا با کد ملي يا ارسال آن از طريق پست را مدنظر قرار داده و اکنون هم به عرضه اين اقلام در بورس کالا فکر کند.

به گزارش خبرنگار مهر، تلاطم خريد و فروش کالاهاي اساسي و به خصوص آن دسته از اقلامي که با ارز دولتي و تحت يارانه دولت وارد کشور شده و براي رفاه حال مردم، بايد با قيمت مناسب عرضه شوند، اين روزها به يکي از معضلات اصلي تنظيم بازار در کشور تبديل شده است. بر اين اساس دولت تاکنون روشهاي متفاوتي را براي عرضه کالاهاي اساسي در نظر گرفته است که از جمله آن، ارائه کالاهاي اساسي به مردم از طريق دريافت کارت ملي و بر اساس کد ملي و يا حتي ارائه کالاها از طريق پست است.
حال دولت و مجلس به عنوان يکي از راهکارهاي عملياتي براي توزيع متعادل کالاهاي اساسي ميان توزيعکنندگان اصلي، اقدام به بررسي طرحي کرده اند که بر مبناي آن، کالاهاي اساسي بتوانند در بورس کالا عرضه شده تا خريد و فروش آن از سمت واردکنندگان و توزيع کنندگان عمده، شفاف شده و اين کالاها به دست جامعه هدف اصلي برسد.
بر اين اساس به تازگي جلسهاي ميان اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، وزير اقتصاد، رئيس سازمان بورس و رؤساي بانکها و بيمهها برگزار شده که يکي از راهکارهاي مطرح شده در آن، در خصوص عرضه کالاهاي اساسي در بورس کالا بوده است. در اين رابطه، احمد انارکي محمدي، عضو کميسيون اقتصادي مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص موارد مطرح شده در ديدار اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس با وزير امور اقتصاد و دارايي، رؤساي بانکها و بيمهها و معاونان وزارت اقتصاد و رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار که دوشنبه هفته جاري انجام شد، گفت: در اين جلسه موضوعاتي از قبيل راهکارهاي تحقق شعار سال (رونق توليد)، بورس کالا، کسريها و نيازهاي وزارتخانه و دستگاهها، قيمت ارز، ثبات قيمتها، ثبات قوانين مصوب در اجرا، بهبود شرايط کسب و کار و مباحث پولي و بانکي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
وي افزود: با توجه به اينکه در کشور شاهد رانتها و فسادهاي گسترده در حوزه کالاهاي اساسي هستيم، بر همين اساس به وزير اقتصاد پيشنهاد شد تا از ظرفيتها و ساز و کارهاي علمي و کارشناسي بورس کالا براي ورود تمامي کالاهاي اساسي استفاده شود که وزير نيز بر اين موضوع تاکيد داشت.
انارکي ادامه داد: به طور يقين با معامله کالاهاي اساسي در بورس کالا نه تنها شاهد واقعي شدن قيمتها و شفافيت در معاملات خواهيم بود، بلکه خريدار و فروشنده به عنوان هر دو طرف معامله به دليل واقعي بودن قيمتها به دور از دخالتهاي دستوري، رضايت خواهند داشت.
عضو کميسيون اقتصادي مجلس اظهار داشت: وزير اقتصاد در اين نشست اعلام کرد با برگزاري جلسات کارشناسي، راه را براي ورود تمامي کالاهاي اساسي در بورس کالا به منظور تحقق رونق توليد هموار ميکند.
محمدي انارکي در ادامه با تاکيد بر اينکه رونق توليد در فضاي غيرشفاف و از طريق بازارهاي غيررسمي محقق نخواهد شد، گفت: اقتصاد کشور از چند جبهه همچون تحريم، نوسانات ارزي و وجود واسطههاي مخرب مورد فشار است که اين عوامل ميتواند به طور مستقيم کالاهاي اساسي و مواد اوليه را تحت تأثير قرار دهد؛ از اين رو داد و ستد کالاهاي اساسي در بازارهاي غيررسمي که امکان نظارت بر آنها وجود ندارد، بر مشکلات ميافزايد و بايد زمينه عرضه حداکثري محصولات در بورس کالا که داراي شفافيت آماري است را فراهم کنيم.
اين عضو کميسيون اقتصادي مجلس در پايان تصريح کرد: بورس کالا در تلاش است تا با معرفي ابزارهاي مالي جديد، خدمات متنوعي را به فعالان صنعت ارائه دهد که اين ابزارها در دنيا پرکاربرد و براي اقتصاد مفيد هستند؛ به اين ترتيب بايد فرهنگ استفاده از ظرفيتهاي بورس کالا به منظور حمايت از توليد، تأمين نياز آسان مواد اوليه و پوشش ريسک نوسانات قيمتي در بين صنايع نهادينه شود که اين امر همکاري همزمان مجلس، دولت و تشکلهاي توليدي را ميطلبد.
نیمتا روزنامه های کثیرالانتشار کشور