کد مطلب : 38261 تاریخ مطلب : 1398/01/31

سرما، دليل تاخير ورود پياز به بازار/ مجوزي براي واردات، صادر نشد

يک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزي، با بيان اينکه پيش‌بيني مي‌شود 520 هزارتن پياز بهاره در کشور توليد شود، گفت: نيازي به واردات اين محصول نداريم.

حسين اصغري در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به مباحث مطرح شده مبني بر اعلام آمادگي پاکستان براي صادرات پياز به ايران اظهار داشت: با توجه به ميزان سطح زيرکشت و مقدار توليد، کمبودي در زمينه پياز نداريم.
مديرکل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد کشاورزي، با بيان اينکه بارندگي و سرما اجازه نداده که پيازها به بار بنشينند، گفت: امسال درختها هم ديرتر از سالهاي قبل به مرحله برگ و شکوفهدهي خواهند رسيد.
وي افزود: با اين حال جاي نگراني وجود ندارد و به فاصله چند روز بعد از گرم شدن و مساعد شدن هوا، محصول ميرسد.
اين مقام مسئول با بيان اينکه پيش بيني توليد براي محصولاتي مانند پياز، فصل به فصل انجام ميشود، گفت: سطح زيرکشت بهاره پياز 13 هزار هکتار و پيش بيني توليد بهاره اين محصول 520 هزار تن است.
اصغري درباره اينکه عدم رسيدگي پيازها به دليل سرما باعث گراني اين محصول شده يا صادرات عامل اصلي است، گفت: ما درباره سرما ميتوانيم نظر بدهيم؛ اما درباره صادرات بايد افراد ذي صلاح آن اظهارنظر کنند.
وي درباره اينکه با توجه به شرايط فعلي در نهايت مجوزي براي واردات پياز صادر ميشود؟، افزود: با توجه به اينکه توليد کافي است، فکر نميکنم مجوزي براي اين کار صادر شده باشد و اين مساله صحت داشته باشد.
در همين زمينه، اسدالله کارگر، رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اين مساله در حد فضاي مجازي بوده و احتياجي به واردات نيست.
وي اضافه کرد: در اين زمينه چيزي هم به ما گفته يا ابلاغ نشده است.
نیمتا روزنامه های کثیرالانتشار کشور