کد مطلب : 38424 تاریخ مطلب : 1398/02/23 منبع : اتاق اصناف ايران

به‌زودي قيمت کالاهاي اساسي متعادل مي‌شود

دبير کل اتاق اصناف گفت: وقفه‌اي در تامين و توزيع برخي کالاها در بازار داشتيم که اين وقفه موجب افزايش قيمت در سطح خرده‌فروشي‌ها شد اما از 2 روز گذشته توزيع اقلام افزايش يافته و به‌زودي قيمت‌ها متعادل مي‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني اتاق اصناف ايران دبير کل اتاق اصناف از افزايش تامين و توزيع 5 کالاي اساسي برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ خبر داد و گفت: در تامين هيچ کالايي با محدوديت مواجه نيستيم و در بازار و سطح خردهفروشيها نظارتها را تشديد کردهايم تا به بهانه افزايش تقاضا در ماه رمضان، قيمتها افزايش بيرويه نداشته باشد.
علي عوضپور در خصوص کمبود برخي کالاهاي پرتقاضا در بازار و افزايش قيمتها گفت: وقفهاي در تامين و توزيع برخي کالاها در بازار داشتيم که اين وقفه موجب افزايش قيمت در سطح خردهفروشيها شد اما از 2 روز گذشته توزيع اقلام افزايش يافته و بهزودي قيمتها متعادل ميشود.
عوضپور با اشاره به افزايش قيمت شکر در بازار گفت: شکر بدون محدوديت در حال تامين و توزيع است و هيچ کمبودي براي عرضه آن وجود ندارد.

توزيع گوشت با ارز نيمايي

دبير کل اتاق اصناف از توزيع گوشت يخزده با نرخ ارز نيمايي خبر داد و گفت: گوشت مرغ، روغن، شکر، برنج بهعنوان کالاهاي اساسي در طرح ضيافت قرار دارد و اين کالاها با قيمت مصوب در تمام استانها توزيع ميشود. به گفته عوضپور اقلام طرح ضيافت در فروشگاههاي زنجيرهاي، فروشگاههاي منتخب، بازارچهها و ميادين عرضه مستقيم کالا با قيمتهاي تعيين شده به دست مردم ميرسد. عوضپور همچنين گفت: علاوه بر تامين کالاهاي ماه رمضان در طرح ضيافت بخشي از نيازهاي واحدهاي صنفي هم در حال تامين است.

نرخگذاري جديد علت کمبود ماکاروني

عوضپور همچنين با اشاره به افزايش قيمت خرما در روزهاي اخير گفت: خرما جزو کالاهاي اساسي نيست و از نرخگذاري خارج است اما با اين حال تمهيداتي مانند عرضه مستقيم و جلوگيري از صادرات در نظر گرفته شده تا خرما با قيمت متعادل تري به دست مصرفکنندگان برسد.
با توجه به کاهش عرضه ماکاروني در برخي فروشگاهها، دبير کل اتاق اصناف علت آن را تقاضاي انجمن توليد ماکاروني براي افزايش قيمت عنوان کرد و گفت: انتظار براي نرخگذاري جديد علت کاهش عرضه ماکاروني است که اين مشکل مرتفع ميشود و با افزايش عرضه اختلاف قيمتي آن در بازار نيز کاهش مييابد. افزايش قيمت حدود 70 درصدي که در برخي رسانهها به آن اشاره شده تقريبا قطعي است. نرخ گندم مورد استفاده براي توليد ماکاروني که تا سال گذشته کيلويي 900 تومان بوده، از آغاز امسال به حدود يکهزار و 800 تومان افزايش يافته که با احتساب ساير هزينهها به يکهزار و 900 تومان رسيده و همين موضوع بر افزايش قيمت اين ماده غذايي تاثيرگذار شده است.
نیمتا روزنامه های کثیرالانتشار کشور